sobota 9. srpna 2014

Potkan jako mazlíček: Proč?

Cože, proč? Kdo dosud neobjevil kouzlo těch malých, chlupatých kuliček, nechť směle vstoupí...
Přeskočím vyvracení různých mýtů, jako jedovaté ocasy, přenášení nemocí, prokousávání vodovodů a jiné maličkosti. Kdo nevěří, je ropovodní trubka.


Povaha
Navzdory všem dětským zkušenostem s křečky, potkani jsou opravdu mazlíci. I několik hodin si vám tak leží na břiše a užívají si vaší přítomnosti. Při troše trpělivosti se naučí přiběhnout na jméno, aportovat (ve spojení s potkanem to zní směšně) a další kousky. Zkrátka, potkan je velmi sociální zvíře a srovnání s křečkem není na místě.
Na druhou stranu, musíte počítat i s divokou stránkou myšáka. Za tu kopu bezpodmínečné lásky a smíchu musíte obětovat nějaké ty gumy, svíčky, mýdla a jiné potkaní pochutiny =)


Finanční náročnost
Vzhledem ke své kapesní velikosti vyjdou potkánci, oproti jiným zvířatům, velmi levně. Zvláště pak, pokud si místo drahých, suchých a nekvalitních směsí namícháte vlastní, vybavení klece si zhotovíte s trochou šikovnosti sami a podestýlku budete kupovat ve velkých baleních. Časem si sami najdete určité vychytávky, jak potkánkům zpříjemnit život a ještě ušetřit.
Oproti tomu, například na veterinární péči rozhodně škudlit nedoporučuji. Echinaceové kapky a hypermangan dokáží hodně (o tom v příštím článku), ale nenahradí doktora.


A několik čistě pragmatických

  • Potkany můžete chovat v kleci nebo akváriu. Časem se všichni potkanáři přiklonili ke kleci, ale o tom taky až jindy.
  • Potkani jsou všežravci. Základem jejich stravy by měly být obiloviny a luštěniny, čerstvé ovoce a zelenina, případně i maso (velmi diskutabilní téma).
  • Potkani, kteří se chovají jako mazlíčci, jsou laboratorní. Od svých divokých předků jsou povahově velmi odlišní, ačkoli jsou potkani s divokými geny vždy chloubou chovatele =) 
  • Kvůli svému laboratornímu původu se dožívají pouze dvou až tří let.
Mickey Mousovi zdar!

Žádné komentáře:

Okomentovat